+31 623 946 617 office@5alfa.com

W Holandii jest ponad 12.000 firm założonych przez obywateli polskiego pochodzenia. Z 22.953 startujących „ZZP” urodzonych poza Holandią, aż 10% to Polacy. (źródło: KvK „Bedrijfsleven 2015. Jaaroverzicht ondernemend Nederland”). Ty też zastanawiasz się nad założeniem własnej firmy? Lub może już wykonałeś pierwsze kroki?

Jak założyć firmę w Holandii? Formalnie jest to bardzo proste

To nie gwarantuje oczywiście sukcesu, ale pokonanie pierwszej bariery, tej urzędowej, nie zajmie Ci dużo czasu. Aby zarejestrować firmę jednoosobową jako tzw. ZZPer lub Freelancer (to właściwie to samo i oznacza firmę bez możliwości zatrudniania pracowników, gdzie rozliczasz się z podatku od dochodów), która jest najpopularniejszą formą prawną w Holandii , należy się zgłosić do KvK.  Należy posiadać w tym celu stały adres zamieszkania w Holandii, numer BSN, dokument tożsamości (paszport), konto bankowe holenderskie, trzeba podać nazwę firmy, wybrać formę prawną oraz typ działalności (np. fotograf, usługi budowlane itp.). Najlepiej formularz jest wypełnić online, i umówić się na spotkanie w KvK. W sumie cała procedura trwa nie więcej niż 30 minut. Z KvK dostaniesz numer wpisu do rejestru KvK. KvK informuje o procedurze urząd podatkowy (Belastingdienst), z którego dostaniesz numer BTW do rozliczeń podatkowych.

Założenie firmy będąc zatrudnionym

Jedna z możliwości to kontynuacja zatrudnienia np. na 3 dni w tygodniu, i prowadzenie firmy przez 2 dni w tygodniu. Oczywiście nie każdy pracodawca będzie zachwycony takim pomysłem, ale w niektórych przypadkach może być to możliwe, więc warto wiedzieć, że jest to jak najbardziej prawnie dopuszczalne rozwiązanie.

Założenie firmy podczas otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych

Pisałam o tym w jednym z moich poprzednich artykułów: http://5alfa.com/pl/otwarcie-firmy-zzp-podczas-otrzymywania-zasilku-dla-bezrobotnych-uwv/

UWV oferuje 6 miesięcy (26 tygodni) wypłaty zasiłku bezrobotnego o wartości zredukowanej o 29% dla osoby, która zakłada własną firmę. Podczas tych miesięcy osoba bezrobotna może przeznaczyć cały swój czas na rozkręcanie działalności, czyli nie musi w tym czasie aplikować o pracę. Otrzymuje również wsparcie merytoryczne (szkolenie online) UWV.

Założenie firmy, aby pracować na umowy- zlecenia (np. na usługi budowlane)

Uwaga – w roku 2018 jest przewidywana zmiana prawna dotycząca poniższego dokumentu: przeczytaj ten artykuł.

Kiedy jest mowa o założeniu działalności przy czym chodzi głównie o jednego zleceniodawcę (np. firmę, w której byłeś zatrudniony), trzeba się najpierw upewnić czy umowa zawarta z firmą, od której dostaliśmy/dostaniemy zlecenie nie będzie traktowana jako umowa o pracę, a miedzy zleceniobiorcą a zleceniodawcą nie zaistnieje stosunek jak miedzy pracownikiem a pracodawcą. Od 1 maja 2016 istnieje tzw. „modelovereenkomst”, które weszło w miejsce wcześniejszego oświadczenia VAR. Ten dokument nie jest obowiazkowy, ale powinien być używany wtedy, kiedy istnieje watpliwość, czy umowa nie powinna być traktowana jako umowa o pracę. W „modelovereenkomst” jest opisana relacja pomiędzy zleceniodawcą a zleceniobiorcą i zostaje ona podpisana przez obie strony. Zastosowanie się do tego dokumentu usuwa watpliwość co do natury umowy.  Dokument jest ważny na 5 lat. Na stronie Urzędu Podatkowego można znaleźć dokładny opis „modelovereenkomst” oraz można ściągnąć odpowiednie formularze: http://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/bldcontentnl/belastingdienst/zakelijk/ondernemen/modelovereenkomsten-in-plaats-van-var/modelovereenkomsten-hoe-werkt-dat/

Aby uniknąć jakichkolwiek problemów z urzędem podatkowym, należy albo wypełnić ten dokument (albo przynajmniej przetestować czy spełnione są jego kryteria) albo mieć przynajmniej dwóch innych zleceniodawców w roku. W przypadku kontroli, ryzyko jest takie, że jeśli Belastingdienst stwierdzi, że Twoja umowa ze zleceniodawcą powinna być jednak umową o pracy, zleceniodawca będzie musiał uregulować wszystkie Twoje świadczenia jako pracownika za cały okres umowy.

Forma prawna – Eenmanszaak czy BV

Wybrana przez Ciebie forma prawna ma wpływ przede wszystkim na sposób, jak będzie rozliczany podatek oraz odpowiedzalność majątkową.

Firma jednoosobowa (Eenmanszaak)

Wielu początkujących przedsiębiorców zaczyna od firmy jednoosobowej. Firma jednoosobowa to firma, w której jedna osoba jest właścicielem. Firma ta wbrew powszechynym przekonaniom, może zatrudniać pracowników (choć praktycznie zdarza się to rzadziej). Więc  jeżeli chcesz w późniejszym stadium zatrudnić pracowników, nadal możesz założyć firmę jednoosobową. Rejestracja jest bardzo prosta – jak wspominałam wyżej, wystarczy zarejestrować firmę w KvK. Od strony prawnej firma jednoosobowa nie rozróżnia pomiędzy majątkiem prywatnym a majątkiem firmy, więc odpowiadasz całym swoim majątkiem, domem, itp.za ewentualne długi.

Rozliczenia podatkowe robi się podobnie jak rozliczenia indywidualne – płaci się podatek od dochodów. Z tym, że otwierając firmę można skorzystać z ulg podatkowych („startersaftrek”, „zelfstandigenaftrek”, ‘kleineondernemersregeling’, telefon służbowy itp. – odsyłam do : https://www.ikgastarten.nl/belasting/aftrekposten ).

Co to jest ZZP?

ZZP to nazwa potoczna używana zamiennie z „eenmanszaak” czyli firmą jednoosobową. ZZP nie jest formą prawną, „eenmanszaak” tak. Dosłownie ZZP to skrót od „zelfstandige zonder personeel” czyli „niezależny bez personelu”.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (BV)

BV jest formą prawną, w której majątek jest podzielony na udziały (pomiędzy udziałowców), i za ewentualne długi odpowiada tylko majątek firmy, a nie majątek prywatny. BV może być założone przez jedną lub więcej osób. Prawnie, BV jest widziana jako jedna osoba prawna, więc nie mówi się o jednym lub więcej właścicieli firmy, a jedynie o udziałowcach. Aby założyć BV, nie wymaga się już kapitału początkowego (1 eurocent wystarczy) i akt notarialny również nie jest już obowiązkowy. Wymagana jest tylko rejestracja w KvK.

Zakładając BV należy sobie zdać sprawę z bardziej skomplikowanej księgowości, nawet jeśli zakładasz firmę sam. Zostajesz udziałowcem firmy, i aby mieć prywatnie dochody, musisz wypłacać sobie pensję z BV i dywidendy z udziałów. Zostajesz więc niejako pracownikiem własnej firmy. Skomplikowana księgowość wymaga więcej pracy, więc Twoje koszty administracji będą około 2 razy wyższe niż przy ZZP. Ważnym aspektem jest też płacenie podatku. BV płaci  tzw. „vennootschapbelasting”, który wynosi 20 lub 25%. Oprócz tego płacisz podatek z własnych dochodów czyli z pensji i dywidend. Założenie BV ma sens finansowo jeśli spodziewane dochody przekraczają 100-110 tys. Euro.

 

Przed rejestracją w KvK

Zanim jednak podejmiesz ten krok i pójdziesz zarejestrować firmę do KvK,  przygotuj porządnie podstawy i jako minimum przejdź przez te kroki:

  1. Badanie rynku (ankiety i wywiady, informacje o branży, konkurencja, analiza SWOT) -> czytaj tutaj
  2. Biznes plan (grupa docelowa, produkty/usługi, plan marketingowy i finansowy) -> Jak zdefiniować grupę docelową, -> Jak planować w biznesie
  3. Wybór nazwy firmy
  4. Wybór odpowiedniej formy prawnej (eenmanszaak, BV, VOF..)
  5. Administracja i źródła finansowania

Lidia Krawczyk-Rikken | 5Alfa Business Training

PS. Zobacz również te artykuły i szkolenia: