+31 623 946 617 office@5alfa.com

Wiele osób nie wie o tym, że w Holandii osoba bezrobotna może otrzymać wsparcie przy otwarciu własnej działalności jako ZZP (jednoosobowa firma). Jest to jedna z opcji ułatwienia bezrobotnemu powrotu na rynek pracy, choć już w innej formie.

 

Co oferuje UWV?

UWV oferuje 6 miesięcy (26 tygodni) wypłaty zasiłku bezrobotnego o wartości zredukowanej o 29%. Podczas tych miesięcy osoba bezrobotna może przeznaczyć cały swój czas na rozkręcanie działalności, czyli nie musi w tym czasie aplikować o pracę i chodzić na rozmowy.

Jeszcze przed podjęciem decyzji można skorzystać z bezpłatnego szkolenia online „Czy własna firma to coś dla mnie?”. Po odbyciu tego szkolenia, jest również możliwość skorzystania z 6-tygodniowego „Czasu na badania” czyli „Onderzoeksperiode”. Ta możliwość jest przyznawana po konsultacji z doradcą z UWV i w tym czasie nie trzeba się ubiegać o pracę, lecz nadal przysługuje 100% zasiłku. Ten czas powinien być wykorzystany na zbadanie:
• wykonalności przedsięwzięcia
• form finansowania
• lokalizacji
• ubezpieczeń
• jakie pozwolenia są potrzebne
• sporządzenie planu biznesowego
• dowiedzenie się podatki/zwolnienia

Po 6 tygodniach kandydat może ubiegać się o tzw. „Czas na rozpoczęcie” czyli wcześniej wspomniane 26 tygodni nazywane „startperiode”.

 

Jakie są warunki przystąpienia do programu?

Aby UWV przyznało udział w powyższym programie należy przedstawić dobrze opracowany biznes plan, który wykaże, że przedsięwzięcie ma szanse być rentowne i przyniesie kandydatowi dochody, z których będzie w stanie się utrzymać. Potrzebujesz pomocy z opracowaniem takiego biznesplanu? Skontaktuj się za mną. Przeprowadzę Cię przez ten proces krok po kroku, lub wykonam plan dla Ciebie w języku niderlandzkim.

Więcej informacji (w języku niderlandzkim) tutaj.

Lidia Krawczyk-Rikken
5Alfa Business Training

PS. Zobacz również te artykuły i szkolenia: