+31 623 946 617 office@5alfa.com

W Holandii nie ma wyznaczonego żadnego progu dochodów, kiedy należy, a kiedy nie należy rejestrować firmy. Natomiast są wyznaczone kryteria, które podaje zarówno KvK (Rejestr Handlowy), jak i Belastingdienst (Urząd Podatkowy).

Kiedy zarejestrować własną firmę:

  1. Sprzedajesz produkty lub usługi, na przykład sprzedajesz rowery (produkt) lub jesteś malarzem, tynkarzem, hydraulikiem, księgowym czy dziennikarzem (usługi).
  2. Pobierasz za to więcej niż symboliczne wynagrodzenie. Czyli nie chodzi o wolontariat, albo hobby.
  3. Partycypujesz w (normalnym) obiegu gospodarczym. Na przykład jeżeli naprawisz rower i odsprzedaż go rodzinie czy znajomym, nie jesteś przedsiębiorcą.

Jeżeli spełnisza powyższe 3 kryteria, możesz zarejestrować firmę.

W praktyce

W praktyce trudno czasami jednak dokładnie określić, kiedy można mówić o firmie, a kiedy nie, ponieważ zależy to nadal od konkretnej sytuacji. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości KvK zachęca do skontaktowania się z nimi bezpośrednio:
https://www.kvk.nl/inschrijven-en-wijzigen/inschrijven-bij-de-kamer-van-koophandel/moet-ik-mijn-bedrijf-inschrijven/criteria-van-een-onderneming/

Spotkałam się też (ale nie na stronie KvK, czyli mniej oficjalnie) z dodatkową wskazówką, że jeżeli się wkłada minimum 15 godzin tygodniowo we własną działalność, to powinno się ją rejestrować.
https://www.ikwordzzper.nl/zzp-kennisbank/kamer-van-koophandel/moet-ik-mij-als-zzp-er-inschrijven-bij-de-kamer-va/

W przypadku, gdy chce się jeszcze przetestować swoje produkty (np. własnoręcznie wyrabiane) na znajomych i przyjaciołach, ale nie jest to zródło dużych (głównych) dochodów, nie rejestrowałabym od razu firmy. Jeżeli są to jednak w miarę regularne dochody, można je ująć w tzw. „bijverdiensten” czyli kategorii „innych dochodów” na deklaracji podatkowej, aby uniknąć jakichkolwiek problemów z urzędem podatkowym. W ten sposób dochód, choć nie jako firma, jest legalny i opodatkowany.

Oczywiście sprzedaż „na czarno” jest nielegalna, chyba że rzeczywiście oferuje się np. wyroby dla przyjaciół i znajomych i nie osiąga się zysku (a raczej pokrywa koszty „hobby”) – i wtedy jest to rzeczywiście raczej hobby niż sprzedaż i tak należy to traktować.

Korzyści z rejestracji firmy

Na pewno kiedy dana działalność nabiera skali, jest po prostu warto ją zarejestrować jako firmę, ze względu na kilka korzyści:

  • możliwość odliczenia BTW
  • możliwość „wrzucenia” faktur i rachunków kosztowych oficjalnie w koszty i tym sposobem obniżenia wartości płaconego podatku dochodowego
  • możliwość skorzystania z ulg podatkowych dla przedsiębiorców („Zelfstandigenaftrek” przy min. 1225 godzinach rocznie przepracowanych w firmie oraz „Startersaftrek” przez pierwsze 3 lata)
  • w przypadku odnotowanej straty, podatek można odliczyć lub z innych dochodów (np. pracy na pół etatu), lub jeśli to niemożliwe, z dochodów z poprzednich lat.

Ogólnie rzecz biorąc rejestracja firmy w Holandii jest tańsza i prostsza niż w Polsce. Sama rejestracja kosztuje 50 euro. Największym stałym kosztem jest księgowość, jeżeli firma nie posiada biura i nie są potrzebne inwestycje. Nie ma obowiązkowych ubezpieczeń czy kapitału startowego.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat zakładania firmy w Holandii, przeczytaj mój wcześniejszy artykuł tutaj.

Mam nadzieję, że była to dla Ciebie pożyteczna informacja. Jeżeli tak było, proszę podziel się linkiem do tego artykułu z przynajmniej jednym znajomym, któremu również ta informacja mogłaby pomóc. Dzięki podzieleniu się na Facebooku, artykuł dotrze do jeszcze większej ilości osób, więc z góry dziękuję, jeżeli mi pomożesz w rozprzestrzenieniu tej informacji.

Lidia Krawczyk-Rikken, 5Alfa Business Training

PS. Zobacz również te artykuły i szkolenia: