To jedno z pytań, które powtarza się niezwykle często na naszych szkoleniach dotyczących finansów firmy. I te dyskusje, jakie się rodzą wokół tego tematu! 🙂

W tym artykule nie dostaniesz pełnego instruktażu i wszystkich opcji związanych z autem w firmie. Od razu chcę też powiedzieć, że nie jestem księgową ani doradcą podatkowym, więc nie spodziewaj się pełnej wiedzy w tym względzie. Natomiast tak ja, jak i mąż prowadzimy oboje firmy, i z względów czysto praktycznych mieliśmy z tym tematem do czynienia. Więc w tym artykule postanowiłam opisać nasze własne praktyczne scenariusze, które mogą i Tobie pomóc w rozważeniu tego tematu i podjęciu decyzji. Będa więc informacje „z życia wzięte”. Zanim jednak do tego przejdę, kilka ogólnych informacji..

 

Jako właściciel firmy, użytkujący samochód w celach służbowych, masz do wyboru trzy główne opcje:

 

1) posiadanie auta prywatnego, i użytkowanie go również do celów firmowych

W tym przypadku rejestrujemy kilometry przejechane służbowo i przy rozliczeniu podatku wykazujemy je jako koszt. Na rok 2018 możemy odliczać zryczałtowaną sumę €0,19 za kilometr co dla większości samochodów jest porównywalne z faktycznymi kosztami użytkowania. Tutaj teoretycznie tracimy, ponieważ nie mamy za wielu korzyści podatkowych, ale z drugiej strony zachowujemy swobodę wykorzystywania auta prywatnie.

 

2) posiadanie auta firmowego, ujętego w administracji firmy, i użytkowanie go tylko do celów służbowych.

Trzeba tu zaznaczyć, że będzie Ci ciężko przekonać urząd podatkowy, że nie używasz auta firmowego do celów prywatnych, jeżeli nie posiadasz de facto drugiego auta – prywatnego. W tej opcji masz możliwość przejechania prywatnie do 500 km rocznie, ale to oznacza skupulatną rejestrację wszystkich przejechanych kilometrów.

Wskazówka – do rejestracji kilometrów możesz używać np. excela, lub możesz wykorzystać którąś z istniejących na rynku holenderskim aplikacji na smartfona. Najczęściej używane w Holandii przez ZZP:

 • CTA Ritregistratie (na Android, koszty jednorazowo 3,99 euro)
 • Easy Rit Registratie (na iPhone i Android, różne opcje abonamentów)
 • Zakelijk Rijden ( na iPhone i Android, koszty 3 euro/miesiąc)
 • Coen (na iPhone, koszty 2,99 euro  jednorazowo
 • ZZ track (na Android, gratis)

Posiadanie auta firmowego ma oczywiście korzyści. W tym przypadku uzyskujemy 100% zwrotu podatku BTW. Ponadto możemy wliczyć w koszta firmy:

 • roczną amortyzację auta
 • ubezpieczenie auta
 • podatek drogowy
 • paliwo
 • serwis i naprawy
 • koszty leasingu (jeśli są).

 

3) posiadanie auta firmowego, ujętego w administracji firmy, i użytkowanie go zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych.

Tutaj jest oczywiście haczyk. W większości przypadków taki scenariusz jest dla nas najwygodniejszy. Idealnie byłoby wliczać koszta samochodu w koszta firmy zmniejszając podatek, ale też korzystać z niego prywatnie. Jednak przywilej, jakim jest korzystanie z samochodu służbowego do celów prywatnych podlega w Holandii opodatkowaniu. Opodatkowanie prywatnego użytkowania samochodu służbowego odbywa się według mechanizmu zwanego “bijtelling”, o którym mogliście już słyszeć. „Bijtelling” oznacza „doliczenie” , które powoduje, że płacimy wyższy podatek dochodowy („inkomstenbelasting”). Oprócz tego, w tym przypadku nie uzyskujemy 100% zwrotu podatku BTW, Urząd Podatkowy dopuszcza dla uproszczenia podział 75% (służbowe) / 25% (prywatne), więc otrzymujemy 75% zwrot BTW. Jest też możliwość doliczenia w przypadku BTW, ale nie będę rozwijać tego tematu na potrzeby tego artykułu.

Przy tej opcji nie jesteś zobowiązany rejestrować kilometrów, jako że i tak płacisz ten dodatkowy podatek w postaci „bijtellingu”. O tym więcej za chwilę.

 

Jaką opcję wybrać? To jest oczywiście pytanie za przysłowiowy milion dolarów :-).

Przy decyzji skorzystania z danej opcji należy wziąć pod uwagę:

– wielkość dochodów firmy, więc wartość podatku dochodowego

– intensywność użytkowania samochodu służbowo i wysokość kosztów utrzymania

– rodzaj, klasę samochodu, który jest nam potrzebny i jego wartość katatogową

– czy chcemy wykorzystywać samochód służbowy do celów prywatnych i w jakim stopniu

 

Teraz już wracam do mojego praktycznego scenariusza „domowego”.

Ja osobiście z moją firmą jednoosobową (jestem tak zwanym „ZZP”) korzystam z opcji numer 1, czyli mam prywatne auto, które użytkuję do celów firmowych. Dlaczego wybrałam tę opcję? Mój samochód to Toyota Avensis 2.0, hatchback, rocznik 2004. Miałam je w posiadaniu zanim otworzyłam firmę. Zdecydowanie jeżdżę prywatnie więcej niż 500km rocznie. Moje wyjazdy służbowe nie są częste, i nie robię długich tras. Koszty utrzymania auta nie są więc tak wysokie. Z drugiej strony, patrząc na „bijtelling”: wartość katalogowa mojego samochodu to € 30.915,-, czyli 25% = € 7.729 to spora suma… (wartość katalogową auta z tablicami holenderskimi można znaleźć właśnie poi numerze tablic na stronie https://ovi.rdw.nl/ lub po prostu googlując Twój model i rocznik w języku niderlandzkim). Więc ostatecznie w moim scenariuszu, na moje potrzeby, auto prywatne i rozliczanie kilometrów służbowych jest najbardziej opłacalne na tę chwilę.

Mój mąż ma w zasadzie podobny scenariusz. Jest konsultantem, ma firmę BV i używa auta zarówno w celach służbowych, jak i prywatnych. Jest to typowe „rodzinne” Volvo V70, które pomieści nas, dwójkę dzieci i psa, a nawet sporą ilość bagaży, gdy jedziemy na wakacje ;-). Początkowo również on używał auta jako prywatnego, i rozliczał kilometry służbowe. Sytuacja zmieniła się jednak, kiedy nasze Volvo w ukończyło 15 lat. Otóż dla aut 15-letnich i starszych obowiązuje inna metoda naliczania „bijtellingu”. Zamiast % od wartości katalogowej, nalicza się % od tzw. wartości rynkowej auta, czyli bieżącej w danym roku. Jest to większy procent (35% zamiast standardowego 25%), ale naliczany od dużo mniejszej sumy. W przypadku Volvo łatwo zobaczyć różnicę:

25% ceny katalogowej nowego auta  w 2001: €41.892 x 25% = €10.473 bijtelling

35% ceny rynkowej w 2018: €2.500 x 35% = €875 bijtelling

Jak widzisz różnica jest ogromna, i w tym przypadku opłacało nam się przepisać Volvo na auto firmowe.

Bijtelling i różne scenariusze

Scenariuszy jest jednak o wiele więcej, i sprawa auta firmowego jest fiskalnie dość skomplikowana.  Na pewno musisz się wgłębić bardziej w temat, jeśli chcesz podjąć dobrą decyzję. Scenariusze moje i mojego męża to tylko przykład, a Twoja sytuacja i potrzeby mogą być zupełnie inne. Sprawy się komplikują, jeśli spojrzymy bliżej na wcześniej wspominany „bijtelling”.. Zależy on nie tylko od wieku auta., ale również od emisji CO2 i daty rejestracji.

W 2018 obowiązuje 0% doliczenia do aut elektrycznych (emisja zerowa CO2) i 22% do wszystkich innych aut. Ale jeżeli jest to auto zarejestrowane na Twoją firmę w 2017, jest to odpowiednio 4% dla auta elektrycznego i 22% dla pozostałych, a na przykład dla roku rejestracji 2016 skala wynosiła 4%-15%-21%-25% w zależności od emisji CO2, i tak dalej, i tak dalej….

Mamy też wyjątkową sytuację w przypadku auta dostawczego, dla którego obowiązują zupełnie  inne zasady.. Ponieważ nie mam doświadczenia z takim autem, nie będę tu się wypowiadać, ale wiem, że auto dostawcze ma swoje zalety fiskalne..

Chcesz wiedzieć więcej  o zakładaniu i prowadzeniu firmy w Holandii?

Przeczytaj również te interesujące artykuły:

 

Chcesz wiedzieć więcej o prowadzeniu firmy w Holandii? Pobierz materiały poniżej lub zapisz się już teraz na szkolenie online w formie wideo „Jak założyć firmę w Holandii”