Co to jest podcast?

Podcast to w największym skrócie audycja dostępna przez internet w postaci odcinków w plikach audio (najczęściej w formacie mp3). Dzięki aplikacjom na smartfona, te auducje można łatwo wyszukać wpisując określony język, temat, tytuł czy twórcę. Odcinki podcastu mogą zajmować od pół godziny do godziny, czasem są dłuższe. Po znalezieniu danego podcastu danego twórcy można łatwo zgrywać kolejne odcinki na telefon i kolejno odłuchiwać.

 

Moje początki

Mój mąż już od kilku dobrych lat słucha podcastów. Osobiście zawsze myślałam, że to coś w rodzaju audiobooka. Uparcie twierdziłam, że jeżeli mam sięgnąć po książkę, to już wolę taką tradycyjną, z kartkami i do czytania. Poza tym, to co słuchał zawsze mój mąż, programy w stylu „How is stuff made”, „Stuff you should know”, jakoś do mnie nie przemawiały. Jednak niedawno usłyszałam na którymś ze szkoleń argument, który mnie zaciekawił: podcasty oszczędzają czas, czynią Cię bardziej produktywnym. Jako że produktywność to taki mój „konik”, pomyślałam „Hmmm, może jednak powinnam spróbować”.. I tak zainstalowałam sobie app na telefonie, który nazywa się Podkicker. To tylko przykład, bo podcastów można słuchać na Apple iTunes lub na aplikacji Stitcher na Android, lub na jakimkolwiek innym programie. Obsługa jest dość prosta – wybierasz język, wybierasz temat, który Cię interesuje i.. cały świat podcastingu stoi przed Tobą otworem!

Po kilku tygodniach słuchania mogę poświadczyć, że podcasty to świetna sprawa. To taki „pozytywny nałóg”. Mogę wreszcie pożytecznie (i przyjemnie!) wykorzystać czas podczas:

  • jazdy samochodem
  • gotowania
  • prasowania
  • sprzątania.

Nakreślę Wam może taki obraz: lampka wina, telefon w kieszeni, słuchawki w uszach, gotuję.. Dzieci oglądają telewizję i nawet nie słyszę ich pisków, pełen relaks ;-). Albo.. odkurzacz włączony, słuchawki w uszach, nie muszę słuchać tego wycia i przy okazji pochłaniam tyle pożytecznych informacji :-). Tak, to rzeczywiście dobra metoda na oszczędzanie i uprzyjemnianie sobie czasu. Przewaga nad video? No właśnie, nie trzeba siedzieć przed ekranem! Można leżeć.. stać.. chodzić.. jechać.. uprawiać sport! Zdrowo!

 

A czego słucham, i co mnie tak wciągnęło, że to już prawie nałóg?

Otóż okazuje się, że na podcastach można spotkać całą rzeszę fajnych ludzi, którzy dzielą się swoją wiedzą. W tej chwili mam kilka ulubionych podcastów biznesowych w języku polskim, dotyczących prowadzenia firmy, które z czystym sercem polecam Wam wszystkim:

  1. Mała Wielka Firma” – Marek Jankowski już od 8 lat (więc jest czego słuchać) dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat prowadzenia firmy. Znajdziecie tam mnóstwo konkretnej wiedzy, ciekawe wywiady z innymi ekspertami, i do tego z polotem i dowcipnie. Naprawdę szczerze polecam (nie mam z tego tytułu żadnych korzyści, to jes po prostu najlepszy biznesowy podcast w Polsce).
  2. „Po Nitce Ariadny” – Ariadna Wiczling prowadzi specjalny podcast dla kobiet o biznesie online. Ariadna jest również bardzo konkretna i profesjonalna. W sposób przystępny mówi o różnych aspektach prowadzenia biznesu, a wiele jej rad można zastosować do każdego rodzaju biznesu. Również zdecydowanie polecam.
  3. „Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” Michała Szafrańskiego to również jeden z popularniejszych podcastów w Polsce. Czasem dość długie odcinki, nawet do 2 godzin, ale za to pełne “mięsa” w znaczeniu pozytywnym. Mnóstwo rzetelnej wiedzy bardzo miło podanej, nie tylko o finansach, ale też o różnych aspektach prowadzenia firmy, planowania itp.
  4. PSC od Kuchni” – podcast Oli Budzyńskiej czyli Pani Swojego Czasu, o kulisach prowadzenia biznesu online. Jest niewiele odcinków, odcinki wychodzą nieregularnie, ale każdy z nich to prawdziwa gratka!

Muszę przyznać, że naprawdę cieszę się z mojego odkrycia. Ostatnio ciągle narzekałam na smartfona i jak marnuję przez niego czas (na pewno to znacie – Facebook, Whatsapp, e-mail.. zmarnowane godziny..). Okazuje się, że w końcu mogę wykorzystać tego pożeracza czasu w sposób pozytywny. Lepiej późno niż wcale, więc Wam polecam również nadrobienie zaległości 🙂

 

Chcesz wiedzieć więcej  o zakładaniu i prowadzeniu firmy w Holandii?

Przeczytaj również te interesujące artykuły:

 

Chcesz wiedzieć więcej o prowadzeniu firmy w Holandii? Pobierz materiały poniżej lub zapisz się już teraz na szkolenie online w formie wideo „Jak założyć firmę w Holandii”