Niezależnie od tego, jak nieskomplikowana wydaje się prowadzenie rachunkowości Twojej firmy, polecam Ci znalezienie dobrego księgowego i doradcy podatkowego. Ale okazuje się, że w Holandii „księgowy księgowemu nierówny”… Może być to dość mylące: „boekhouder” i „accountant” to nie jest to samo.

 

Kim jest „accountant”?

Accountant to zawód zastrzeżony, i mogą jej używać tylko osoby z oficjalnymi uprawnieniami księgowego. Tzw. AA Accountant to osoba, która skończyła studia HBO Accountancy, a RA Accountant to osoba z tytułem uniwersyteckim. Ponadto Accountant jest zobowiązany do corocznego dokształcania się, co jest oceniane przez tzw. PE-punten.  Można więc wyjść z założenia, że Accountant to osoba z odpowiednimi kwalifikacjami.

Bardzo ważnym aspektem jest odpowiedzialność za ewentualne błędy w księgowaniu czy podatkach. Zarówno „accountant”, jak i „boekhouder” ponoszą odpowiedzialność za ewentualne błędy w księgowaniu. Oczywiście przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność za dostarczone dokumenty, co i jak jest dostarczone, wystawione, itp. Ostatecznie, jeżeli „nie znajdzie się innego winnego”, przedsiębiorca jest obciążony karą.

Jest jednak różnica w egzekwowaniu odpowiedzialności za błędy księgowania: każdy Accountant zawiera obowiązkowe ubezpieczenie na odpowiedzialność, i jeżeli jest mowa o błędzie w jego pracy, kara może być wypłacona z jego ubezpieczenia.

 

Kim jest „boekhouder”? 

Ten zawód nie jest zastrzeżony, co oznacza, że każda osoba, która według własnego mniemania zna się na księgowości, może nazwać się „boekhouder”. Oczywiście istnieje również wykształcenie w tym kierunku, lecz nie jest ono obowiązkowe. To nie znaczy, że „boekhouder” nie ma odpowiedniej ekspertyzy, ale nie masz po prostu możliwości tego zweryfikowania. W praktyce jest często różnica w typach usług, które wykonuje „boekhouder”, a które „accountant”. Boekhouder zajmuje się zwykle szczegółową administracją, księgowaniem, wystawianiem i wysyłaniem faktur, płacami pracowników, wypełnianiem formularzy podatkowych. Accountant natomiast jest osobą, która zakłada system księgowy dla firm, sprawdza księgowość, sprawdza i zatwierdza rozliczenia roczne.

W przypadku „boekhoudera” nie masz niestety żadnych gwarancji w przypadku kar z Urzędu Podatkowego, ponieważ nie ma on obowiązku zawierania ubezpieczenia, więc obciążenie go odpowiedzialnością jest o wiele trudniejsze. W skrócie, jeżeli szukasz „boekhoudera”, powinieneś szukać „administratiekantoor”. Jeżeli szukasz „accountanta”, powinieneś szukać „accountantskantoor”. Oczywiście możesz się spodziewać również różnicy w cenach ich usług.

 

Trzecim ważnym specjalistą w dziedzinie finansów firmy jest doradca podatkowy, czyli „belastingadviseur”.

O ile księgowi (czy „Accountant”, czy „Boekhouder”) mogą być widziani jako przedłużenie Urzędu Podatkowego, tzn. ich głównym zadaniem jest rzetelne rejestrowanie Twoich przychodów i wydatków, i poprawne wyliczenie podatku na ich podstawie, o tyle doradca podatkowy skupia się na takim wykorzystaniu wszystkich możliwych instrumentów finansowych, aby Twój podatek był jak najniższy. Doradca pracuje dla Ciebie, dla Twojej firmy, i na Twoją korzyść. Dlatego warto skorzystać z porady doradcy – możesz widzieć to jako inwestycję – parę godzin konsultacji na rok może Ci przynieść o wiele większe oszczędności.

 

Chcesz wiedzieć więcej  o zakładaniu i prowadzeniu firmy w Holandii?

Przeczytaj również te interesujące artykuły:

 

Chcesz wiedzieć więcej o prowadzeniu firmy w Holandii? Pobierz materiały poniżej lub zapisz się już teraz na szkolenie online w formie wideo „Jak założyć firmę w Holandii”