Jak założyć firmę w Holandii

 

Już ponad 5 lat temu założyłam własną firmę. Z formalnościami nie miałam dużego problemu. Mój mąż Holender prowadzi własną firmę od ponad 20 lat, więc doradził mi, jaką formę prawną wybrać, nazwę, skąd wziąć logo, jak załatwić rejestrację w KvK.. Te kroki  były dla mnie dość proste.

Większe wyzwanie przyszło, kiedy przygotowywałam własną ofertę. Jaki ma być produkt, kto jest moim klientem, jak się robi marketing? Jak myśleć o finansach, jak ustalić taryfę?

Tego wszystkiego uczyłam się krok po kroku, popełniając błędy, szukając, próbując.. To “błądzenie” kosztowało mnie mnóstwo czasu, a co za tym idzie, pieniędzy.

Wtedy bardzo by mi się przydał taki E-BOOK – pigułka wiedzy, która prowadziłaby mnie krok po kroku po najważniejszych etapach zakładania i planowania biznesu w Holandii.

Dlatego coś takiego postanowiłam stworzyć, i teraz oddać w Twoje ręce! W E-BOOKU znajdziesz wszystkie podstawowe informacje na temat prowadzenia firmy – od podstaw: formy prawnej, rejestracji, podatków, ulg podatkowych, kosztów, poprzez najważniejsze informacje o tym, jak zaplanować swój biznes, jak podejść do marketingu, jak zaplanować koszty i sprawdzić swój pomysł na biznes. Jest to kompendium wiedzy, w aktualnej edycji na rok 2019.

Mam nadzieję, że znajdziesz tam odpowiedzi na Twoje pytania, a przekazane informacje choć trochę ułatwią Ci drogę do sukcesu z własną firmą. Ja jestem przekonana o ich wartości, ponieważ są zebrane na bazie moich własnych doświadczeń.

l

Rozdział 1: Wybór formy prawnej: ZZP czy BV?

Wybór odpowiedniej formy dla Twojej firmy ma poważne konsekwencje, nie tylko w kosztach prowadzenia działalności, ale również w odpowiedzialności i ryzyku, które ponosisz, czy dla wizerunku firmy.

W tym rozdziale dowiesz się jakie formy działalności istnieją w Holandii i co oznaczają. Zestawiamy również szczegółowo różnice między ZZP i BV, czyli dwiema najczęściej wybieranymi formami działalności.

Dzięki tym informacjom od razu będziesz w stanie podjąć właściwą decyzję!

l

Rozdział 2: Rejestracja w KvK

Rejestracja firmy może być dla Ciebie zupełnie bezstresowa!

W tym rozdziale krok po kroku przeprowadzamy Cię przez cały proces.

Dowiesz się co Ci jest potrzebne, jak się przygotować, i jak załatwić wszystkie formalności.

Rejestracja firmy w Holandii to będzie dla Ciebie pestka!!

l

Rozdział 3: Podatki w Holandii

Nie musisz być księgowym, ale prowadząc firmę musisz wiedzieć z jakich podatków rozliczasz się w Holandii, jak się je nalicza, i jak płacić ich mniej 😉

W tym rozdziale omawiamy wszystkie najważniejsze podatki, które obowiązują Cię w firmie jednoosobowej: dochodowy (IB), obrotowy (BTW), i składka na ubezpieczenie zdrowotne (ZVW).

Znajdziesz tu aktualne stawki, i prosty przykład wyliczenia każdego podatku. Nie taki podatek straszny, jak go malują!

l

Rozdział 4: Odpisy i ulgi podatkowe w Holandii

Chyba nie muszę mówić, że ten rozdział wzbudza u kursantów niezmiennie wiele emocji! 🙂

Bo przecież musisz wiedzieć o tym, jakich podatków możesz płacić mniej, bo to może Ci zaoszczędzić masę pieniędzy, a każde euro w początkach działalności ma swoją wartość!

W tym rozdziale przedstawiam Ci 7 różnych ulg i odpisów, z których możesz skorzystać w Holandii, a co ważniejsze, jakie warunki musisz spełnić, aby je zastosować.

l

Rozdział 5: Koszty prowadzenia firmy w Holandii

Jeżeli nie chcesz co miesiąc się martwić czy wystarczy Ci na opłacenie faktur i podatków, to koszty musisz mieć pod kontrolą.

W tym rozdziale omawiam bardzo szczegółowo wszystkie najważniejsze koszty, które czekają Cię na początku działalności, jak i dlaczego oddzielać koszty prywatne od firmowych, jakie koszty musisz brać pod uwagę i prywatnie i w firmie.

Omawiam też kategorie kosztów, które możesz wliczyć w koszty firmowe w Holandii, oraz konkretne ich przykłady.

Na sam koniec otrzymasz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania z tego tematu.

l

Rozdział 6: Jak sprawdzić czy Twój pomysł na biznes zadziała?

Aby z sukcesem rozwinąć firmę, musisz wiedzieć, czy Twój pomysł na biznes ma dobre szanse powodzenia. Nie chcesz działać po omacku, wkładać ogromnego wysiłku w zbudowanie swojej marki, oferty, strony internetowej, inwestować ciężko zarobionych pieniędzy, żeby po roku czy dwóch dowiedzieć się, że nie na Twoje usługi czy produkty właściwie nie ma zapotrzebowania!

Ten rozdział podaje Ci przepis na to, jak  opisać i zacząć weryfikować swój pomysł, jak zdefiniować Twoją grupę docelową, i poznać Twojego klienta, jak sporządzić Mapę Rynku i zbadać, czego Twój klient właściwie chce. 

l

Rozdział 7: Jak pozyskiwać pierwszych klientów jeśli zaczynasz od zera i jeszcze nie masz nic?

Przy zakładaniu firmy chyba największym wyzwaniem w większości przypadków jest pozyskanie pierwszych klientów (no chyba, że jesteś budowlańcem w Holandii i klienci już na Ciebie czekają w kolejce ;-)).

Nikt Cię jeszcze nie zna, więc nikt Cię nie może polecić. Ludzie nie mają zaufania do Twojej firmy, bo niby skąd, jeśli Cię nie znają. Więc skąd wziąć tych pierwszych klientów? W tym rozdziale przedstawiam Ci 9 kroków, dzięki którym możesz zdobyć swoich pierwszych klientów.

l

Rozdział 8: Prosty Plan Biznesu

Czy chciałbyś wiedzieć, czy Twoja firma będzie rentowna, przyniesie Ci stabilne dochody, które zapewnią Ci życie na fajnym poziomie? Na pewno tak. A jednak większość przedsiębiorców zaczyna bez żadnego planu. I wielu z nich budzi się po roku z przysłowiową "ręką w nocniku".

Jeśli nie chcesz do nich należeć, to koniecznie musisz przejść przez ten rozdział. Opisuje on co powinno znalezc się w dobrym biznesplanie i pokazuje przykład wyliczeń kosztów i dochodów.