W Holandii jest ponad 12.000 firm założonych przez obywateli polskiego pochodzenia. Z 22.953 startujących „ZZP” urodzonych poza Holandią, aż 10% to Polacy. (źródło: KvK „Bedrijfsleven 2015. Jaaroverzicht ondernemend Nederland”). Ty też zastanawiasz się nad założeniem własnej firmy? Lub może już wykonałeś pierwsze kroki?

 

Jak zarejestrować firmę w Holandii? Formalnie jest to bardzo proste

To nie gwarantuje oczywiście sukcesu, ale pokonanie pierwszej bariery, tej urzędowej, nie zajmie Ci dużo czasu. Aby zarejestrować firmę jednoosobową jako tzw. ZZPer lub Freelancer (to właściwie to samo i oznacza firmę bez możliwości zatrudniania pracowników, gdzie rozliczasz się z podatku od dochodów), która jest najpopularniejszą formą prawną w Holandii , należy się zgłosić do KvK.

Co należy wypełnić na formularzu:

 • Nazwę firmy
 • Stały adres zamieszkania w Holandii
 • Dane osobowe: numer BSN, dokument tożsamości (paszport), konto bankowe holenderskie
 • Adresy: mailowy, strony www
 • Datę rozpoczęcia działalności
 • Rodzaj działalności, opis usług
 • Forma prawna (eenmanszaak, BV, VOF czy inne)
 • Dane finansowe, tj. przewidywany obrót, koszt, dochód
 • Pracownicy (jeśli będą)
 • Wniosek o numer BTW do Urzędu Skarbowego
 • Danie biura administracyjnego, które będzie Twoją firmę obsługiwać

Najlepiej jest wypełnić formularz online KvK , po czym umówić się na spotkanie. W sumie cała procedura trwa nie więcej niż 30 minut. Z KvK dostaniesz numer wpisu do rejestru KvK. KvK informuje o procedurze urząd podatkowy (Belastingdienst), z którego dostaniesz numer BTW do rozliczeń podatkowych.

 

Co jest ważne przy zakładaniu firmy oprócz formalności przy rejestracji?

 

Całe mnóstwo rzeczy, których musisz się jak najszybciej nauczyć jako początkujacy przedsiębiorca:

 1. Jaką formę prawną wybrać: ZZP, BV czy VOF?
 2. Jakie są koszty prowadzenia firmy, co mogę wliczać oficjalnie w koszty?
 3. Z jakich ulg podatkowych mogę skorzystać w Holandii, i jakie warunki należy spełnić?
 4. Jak pozyskiwać klienta?
 5. Jak wykorzystać social media?
 6. Jakich błędów się wystrzegać?
 7. Czy mogę skorzystać z dofinansowania lub kredytu?
 8. Gdzie zamawiać logo, robić grafiki, stronę www, puszczać reklamy, żeby nie wydać fortuny?

Właśnie na takie pytania i jeszcze kilka innych odpowiadam podczas szkolenia w formie lekcji na wideo (online) “Jak założyć i rozwijać z sukcesem firmę w Holandii”. To praktyczne szkolenie pomoże Ci rozpocząć i prowadzić działalność skutecznie i z sukcesem.

 

Założenie firmy podczas pracy na etacie?

 

W Holandii można zarejestrować własną działalność nawet pracując na cały etat. Jedna z innych możliwości to kontynuacja zatrudnienia np. na 3 dni w tygodniu, i prowadzenie firmy przez 2 dni w tygodniu. Oczywiście nie każdy pracodawca będzie zachwycony takim pomysłem, ale w niektórych przypadkach może być to możliwe, więc warto wiedzieć, że jest to jak najbardziej prawnie dopuszczalne rozwiązanie.

Założenie firmy podczas otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych

 

UWV oferuje 6 miesięcy (26 tygodni) wypłaty zasiłku bezrobotnego o wartości zredukowanej o 29% dla osoby, która zakłada własną firmę. Podczas tych miesięcy osoba bezrobotna może przeznaczyć cały swój czas na rozkręcanie działalności, czyli nie musi w tym czasie aplikować o pracę. Otrzymuje również wsparcie merytoryczne (szkolenie online) UWV.

 

Założenie firmy, aby pracować na umowy-zlecenia (np. na usługi budowlane)

 

Kiedy jest mowa o założeniu działalności, przy czym chodzi głównie o jednego zleceniodawcę (np. firmę, w której byłeś zatrudniony), trzeba się najpierw upewnić czy umowa zawarta z firmą, od której dostaliśmy/dostaniemy zlecenie nie będzie traktowana jako umowa o pracę, a miedzy zleceniobiorcą a zleceniodawcą nie zaistnieje stosunek jak miedzy pracownikiem a pracodawcą. Od 1 maja 2016 istnieje tzw. „modelovereenkomst”, które weszło w miejsce wcześniejszego oświadczenia VAR. Ten dokument nie jest obowiazkowy, ale powinien być używany wtedy, kiedy istnieje watpliwość, czy umowa nie powinna być traktowana jako umowa o pracę. W „modelovereenkomst” jest opisana relacja pomiędzy zleceniodawcą a zleceniobiorcą i zostaje ona podpisana przez obie strony. Zastosowanie się do tego dokumentu usuwa watpliwość co do natury umowy.  Dokument jest ważny na 5 lat.

Aby uniknąć jakichkolwiek problemów z urzędem podatkowym, należy albo wypełnić ten dokument (albo przynajmniej przetestować czy spełnione są jego kryteria) albo mieć przynajmniej dwóch innych zleceniodawców w roku. W przypadku kontroli, ryzyko jest takie, że jeśli Belastingdienst stwierdzi, że Twoja umowa ze zleceniodawcą powinna być jednak umową o pracy, zleceniodawca będzie musiał uregulować wszystkie Twoje świadczenia jako pracownika za cały okres umowy.

 

Co to jest ZZP?

ZZP to nazwa potoczna używana zamiennie z “eenmanszaak” czyli firmą jednoosobową. ZZP nie jest formą prawną, “eenmanszaak” tak. Dosłownie ZZP to skrót od “zelfstandige zonder personeel” czyli “niezależny bez personelu”.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (BV)

BV jest formą prawną, w której majątek jest podzielony na udziały (pomiędzy udziałowców), i za ewentualne długi odpowiada tylko majątek firmy, a nie majątek prywatny. BV może być założone przez jedną lub więcej osób.

Aby dowiedzieć się więcej o ty, kiedy założyć działalność jednoosobową,  a kiedy BV, pobierz materiały poniżej, lub skorzystaj z naszego szkolenie online, w wygodnej formie wideo.