+31 623 946 617 office@5alfa.com

W Holandii jest ponad 12.000 firm założonych przez obywateli polskiego pochodzenia. Z 22.953 startujących „ZZP” urodzonych poza Holandią, aż 10% to Polacy. (źródło: KvK „Bedrijfsleven 2015. Jaaroverzicht ondernemend Nederland”). Ty też zastanawiasz się nad założeniem własnej firmy? Lub może już wykonałeś pierwsze kroki?

Jak zarejestrować firmę w Holandii? Formalnie jest to bardzo proste

To nie gwarantuje oczywiście sukcesu, ale pokonanie pierwszej bariery, tej urzędowej, nie zajmie Ci dużo czasu. Aby zarejestrować firmę jednoosobową jako tzw. ZZPer lub Freelancer (to właściwie to samo i oznacza firmę bez możliwości zatrudniania pracowników, gdzie rozliczasz się z podatku od dochodów), która jest najpopularniejszą formą prawną w Holandii , należy się zgłosić do KvK.

Co należy wypełnić na formularzu:

 • Nazwę firmy
 • Stały adres zamieszkania w Holandii
 • Dane osobowe: numer BSN, dokument tożsamości (paszport), konto bankowe holenderskie
 • Adresy: mailowy, strony www
 • Datę rozpoczęcia działalności
 • Rodzaj działalności, opis usług
 • Forma prawna (eenmanszaak, BV, VOF czy inne)
 • Dane finansowe, tj. przewidywany obrót, koszt, dochód
 • Pracownicy (jeśli będą)
 • Wniosek o numer BTW do Urzędu Skarbowego
 • Danie biura administracyjnego, które będzie Twoją firmę obsługiwać
Najlepiej jest wypełnić formularz online KvK , po czym umówić się na spotkanie. W sumie cała procedura trwa nie więcej niż 30 minut. Z KvK dostaniesz numer wpisu do rejestru KvK. KvK informuje o procedurze urząd podatkowy (Belastingdienst), z którego dostaniesz numer BTW do rozliczeń podatkowych.

Co jest ważne przy zakładaniu firmy oprócz formalności przy rejestracji?

Całe mnóstwo rzeczy, których musisz się jak najszybciej nauczyć jako początkujacy przedsiębiorca:
 1. Jaką formę prawną wybrać: ZZP, BV czy VOF?
 2. Jakie są koszty prowadzenia firmy, co mogę wliczać oficjalnie w koszty?
 3. Z jakich ulg podatkowych mogę skorzystać w Holandii, i jakie warunki należy spełnić?
 4. Jak pozyskiwać klienta?
 5. Jak wykorzystać social media?
 6. Jakich błędów się wystrzegać?
 7. Czy mogę skorzystać z dofinansowania lub kredytu?
 8. Gdzie zamawiać logo, robić grafiki, stronę www, puszczać reklamy, żeby nie wydać fortuny?
Właśnie na takie pytania i jeszcze kilka innych odpowiadamy podczas całodziennego szkolenia „Jak założyć i rozwijać z sukcesem firmę w Holandii”. To praktyczne szkolenie pomoże Ci rozpocząć i prowadzić działalność skutecznie i z sukcesem. Sprawdz najbliższy termin szkolenia tutaj. Język niderlandzki jest dla Ciebie problemem, i potrzebujesz pomocy przy rejestracji? Skontaktuj się z jednym z naszych partnerów, którzy przeprowadzą Cię przez cały proces:

Założenie firmy podczas pracy na etacie?

W Holandii można zarejestrować własną działalność nawet pracując na cały etat. Jedna z innych możliwości to kontynuacja zatrudnienia np. na 3 dni w tygodniu, i prowadzenie firmy przez 2 dni w tygodniu. Oczywiście nie każdy pracodawca będzie zachwycony takim pomysłem, ale w niektórych przypadkach może być to możliwe, więc warto wiedzieć, że jest to jak najbardziej prawnie dopuszczalne rozwiązanie.

Założenie firmy podczas otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych

Szczegółowiej pisałam o otwarciu firmy podczas otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych w tym artykule.

UWV oferuje 6 miesięcy (26 tygodni) wypłaty zasiłku bezrobotnego o wartości zredukowanej o 29% dla osoby, która zakłada własną firmę. Podczas tych miesięcy osoba bezrobotna może przeznaczyć cały swój czas na rozkręcanie działalności, czyli nie musi w tym czasie aplikować o pracę. Otrzymuje również wsparcie merytoryczne (szkolenie online) UWV.

Założenie firmy, aby pracować na umowy- zlecenia (np. na usługi budowlane)

Uwaga –  w tym zakresie są planowane zmiany w prawie na podstawie propozycji gabinetu rządu Rutte III.

Kiedy jest mowa o założeniu działalności przy czym chodzi głównie o jednego zleceniodawcę (np. firmę, w której byłeś zatrudniony), trzeba się najpierw upewnić czy umowa zawarta z firmą, od której dostaliśmy/dostaniemy zlecenie nie będzie traktowana jako umowa o pracę, a miedzy zleceniobiorcą a zleceniodawcą nie zaistnieje stosunek jak miedzy pracownikiem a pracodawcą. Od 1 maja 2016 istnieje tzw. „modelovereenkomst”, które weszło w miejsce wcześniejszego oświadczenia VAR. Ten dokument nie jest obowiazkowy, ale powinien być używany wtedy, kiedy istnieje watpliwość, czy umowa nie powinna być traktowana jako umowa o pracę. W „modelovereenkomst” jest opisana relacja pomiędzy zleceniodawcą a zleceniobiorcą i zostaje ona podpisana przez obie strony. Zastosowanie się do tego dokumentu usuwa watpliwość co do natury umowy.  Dokument jest ważny na 5 lat. Na stronie Urzędu Podatkowego można znaleźć dokładny opis „modelovereenkomst” oraz można ściągnąć odpowiednie formularze.

Aby uniknąć jakichkolwiek problemów z urzędem podatkowym, należy albo wypełnić ten dokument (albo przynajmniej przetestować czy spełnione są jego kryteria) albo mieć przynajmniej dwóch innych zleceniodawców w roku. W przypadku kontroli, ryzyko jest takie, że jeśli Belastingdienst stwierdzi, że Twoja umowa ze zleceniodawcą powinna być jednak umową o pracy, zleceniodawca będzie musiał uregulować wszystkie Twoje świadczenia jako pracownika za cały okres umowy.

Forma prawna – Eenmanszaak czy BV?

Wybrana przez Ciebie forma prawna ma wpływ przede wszystkim na sposób, jak będzie rozliczany podatek oraz odpowiedzalność majątkową.

Firma jednoosobowa (Eenmanszaak)

Wielu początkujących przedsiębiorców zaczyna działalność od firmy jednoosobowej. Firma jednoosobowa to firma, w której jedna osoba jest właścicielem. Firma ta wbrew powszechynym przekonaniom może zatrudniać pracowników (choć praktycznie zdarza się to rzadziej). Jeżeli chcesz w późniejszym stadium zatrudnić pracowników, nadal możesz założyć firmę jednoosobową. Rejestracja jest bardzo prosta – jak wspominałam wyżej, wystarczy zarejestrować firmę w KvK. Od strony prawnej firma jednoosobowa nie rozróżnia pomiędzy majątkiem prywatnym a majątkiem firmy, więc odpowiadasz całym swoim majątkiem, domem, itp.za ewentualne długi.

Rozliczenia podatkowe robi się podobnie jak rozliczenia indywidualne – płaci się podatek od dochodów. Z tym, że otwierając firmę można skorzystać z ulg podatkowych („startersaftrek”, „zelfstandigenaftrek”, ‘kleineondernemersregeling’, telefon służbowy itp.) – w celu dowiedzenia się o szczegółach podatków i uld podatkowych odsyłam do naszego szkolenia „Jak założyć i prowadzić z sukcesem firmę w Holandii”.

Co to jest ZZP?

ZZP to nazwa potoczna używana zamiennie z „eenmanszaak” czyli firmą jednoosobową. ZZP nie jest formą prawną, „eenmanszaak” tak. Dosłownie ZZP to skrót od „zelfstandige zonder personeel” czyli „niezależny bez personelu”.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (BV)

BV jest formą prawną, w której majątek jest podzielony na udziały (pomiędzy udziałowców), i za ewentualne długi odpowiada tylko majątek firmy, a nie majątek prywatny. BV może być założone przez jedną lub więcej osób. Prawnie, BV jest widziana jako jedna osoba prawna, więc nie mówi się o jednym lub więcej właścicielach firmy, a jedynie o udziałowcach. Aby założyć BV, nie wymaga się już kapitału początkowego (1 eurocent wystarczy), ale akt notarialny jest zalecany.

Zakładając BV należy sobie zdać sprawę z bardziej skomplikowanej księgowości, nawet jeśli zakładasz firmę sam. Zostajesz udziałowcem firmy, i aby mieć prywatnie dochody, musisz wypłacać sobie pensję z BV i dywidendy z udziałów. Zostajesz więc niejako pracownikiem własnej firmy. Skomplikowana księgowość wymaga więcej pracy, więc Twoje koszty administracji będą około 2 razy wyższe niż przy ZZP. Ważnym aspektem jest też płacenie podatku. BV płaci  tzw. „vennootschapbelasting”, który wynosi 20 lub 25%. Oprócz tego płacisz podatek z własnych dochodów czyli z pensji i dywidend. Założenie BV ma sens finansowo jeśli spodziewane dochody przekraczają 120-150 tys. euro rocznie. Oprócz opłacalności finansowej należy wziąć pod uwagę sprawę odpowiedzialności majątkowej, oraz wizerunek firmy (BV uważa się w Holandii za formę bardziej „dojrzałą” niż firma jednoosobowa, czyli potocznie ZZP).

Przed rejestracją w KvK

Zanim jednak podejmiesz ten krok i pójdziesz zarejestrować firmę do KvK,  przygotuj porządnie podstawy i jako minimum przejdź przez te kroki:
 1. Badanie rynku (ankiety i wywiady, informacje o branży, konkurencja, analiza SWOT) -> czytaj jak zrobić proste badanie rynku
 2. Biznes plan (grupa docelowa, produkty/usługi, plan marketingowy i finansowy) -> jeżeli potrzebujesz pomocy z biznes planem, formalnym w celu uzyskania kredytu, czy planem dla siebie, skontaktuj się ze mną
Polecam Ci również przewodnik – 34 skondensowanej wiedzy na temat założenia i prowadzenia firmy w Holandii: oraz kilka artykułów na temat prowadzenia firmy: a przede wszystkim zachęcam do spotkania na żywo, spróbujemy odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości! Do zobaczenia! Lidia Krawczyk-Rikken