Jeżeli myślisz o założeniu swojej firmy w Holandii (czy może już wykonałeś ten krok), to wybrałeś na to zdecydowanie dobry moment. Już od kilku lat holenderska gospodarka ma się bardzo dobrze, a liczby dotyczące przedsiębiorczości w 2018 potwierdzają ten obraz. W 2018 całkowita liczba firm wzrosła w Holandii o kolejne 5% i wynosi ponad 1,9 miliona firm. Warto wspomnieć, że aż 23% firm startujących w 2018 została założona przez osoby urodzone poza Holandią! I jeszcze jeden interesujący dla nas fakt – na czele tej listy są Polacy z liczbą 4543 firm założonych tylko w 2018! Co oznacza, że założyliśmy więcej nowych firm w Holandii, niż np. cała prowincja Zeeland, lub Drente 😉.

Jeśli chodzi o liczbę wszystkich przedsiębiorstw w 2018, to 15% należy do osób urodzonych poza Holandią, a tutaj Polska znajduje się na liście tuż za Turcją z imponującą liczbą 17.916 firm! (dla porównania podam, że w 2016 roku w Holandii było 12.542 polskich firm..)  (źródła: KvK 4 januari 2019 KvK “Jaaroverzicht Bedrijvendynamiek 2018” /KvK „Bedrijfsleven 2017. Jaaroverzicht ondernemend Nederland”).

To niesamowite liczby! Z drugiej strony jednak, jak wynika z ankiety KvK (Izby Handlowej w Niderlandach), 25% mieszkańców Holandii zastanawia się w którymś momencie nad założeniem własnej działalności. Jednak w rzeczywistości tylko mała część tych osób realizuje swój pomysł. A w ciągu 5 lat 40% założonych firm ponownie zamyka drzwi.

Dlaczego większość pomysłów ląduje w koszu? A z tych, które ujrzą światło dzienne, tak wiele kończy się porażką? Okazuje się, że osoby zakładające własne firmy często powtarzają te same błędy. Zanim dojdziesz do tego, co robisz nie tak, zanim zorientujesz się w szkoleniach i istniejących informacjach, zanim w końcu zrozumiesz, że odkładany na pózniej biznes plan ma swoją funkcję, zbudujesz sieć kontaktów, która Ci pomoże, finanse się kończą. Wniosek jest jeden: warto się dobrze przygotować, i na pewno warto się uczyć od tych, którzy przebyli tę drogę, aby nie popełniać tych samych błędów. Czas to pieniądz!